PODNOSZENIE CIĘŻARÓW (1957 -1976)

1957 Sekcja ciężarowców powstała w końcu 1957 roku. Założycielem sekcji był inż. Czesław Panak, który przekonał Zarząd do założenia sekcji i wskazał sposób zdobycia sprzętu, jak też przydatność tego sportu dla piłkarzy i bokserów. Sekcja zaczęła udanie pracę, a jej założyciel był też utalentowanym szkoleniowcem. Wokół niego zgromadziło się bardzo liczne grono zawodników, którzy regularnie ćwicząc podnosili swoje umiejętności techniczne.

1959 Pierwsze starty na terenie miasta. Inż. Cz. Panak opuścił Tomaszów ale jego dzieło kontynuował Izydor Jóźwik z Kazimierzem Goździkiem. W ciągu paru lat drużyna awansuje do III ligi. Sukcesy indywidualne rozpoczęły się trochę później.

Czołowy ciężarowiec K.S. PILICA Izydor Jóźwik
Czołowy ciężarowiec K.S. PILICA Izydor Jóźwik

1961 Wyróżniający się zawodnik PILICY Kazimierz Goździk wygrywa turniej „Pierwszego Kroku" w Kutnie w dn. 07.02. osiągając w wadze lekkociężkiej - 290 kg, a nieco później tytuł wicemistrza okręgu łódzkiego juniorów z wynikiem 300 kg oraz V miejsce w MP juniorów.

Ciężarowiec K.S. PILICA
Ciężarowiec K.S. PILICA


1962 Rozpoczyna się najlepszy okres ciężarowców PILICY, którzy występują w III lidze. Jest to przodująca sekcja ciężarowa województwa łódzkiego. Kierownikiem sekcji był Wojciech Śmiechowicz, trenerem Izydor Jóźwik. Zawodnikami tego okresu byli: Jan Stańdo, Adam Milczarek, Izydor Jóźwik, Edward Urbański, Kazimierz Goździk, Marek Malinowski, Stefan Lesniewski, Marek Jóźwik, Jacek Janicki, Władyslaw Wachowicz, Heniek Granat, Piotr Skrobisz, Andrzej Magiera, Andrzej Walczak, Jan Polak, Mieczysław Chrustowicz, Jerzy Dembowski i Jan Durczak.
Poza zawodami trzeciej ligi, gdzie zawodnicy PILICY zawsze byli w czolówce, organizowano mistrzostwa Tomaszowa pionów związkowych, turnieje klasyfikacyjne i mistrzostwa pierwszego kroku oraz turnieje noworoczne WARTY Sieradz. We wszystkich zawodach ciężarowcy KS PILICY odnosili liczne sukcesy.
W III lidze konkurowano z drużynami: ŁKS, GWARDIĄ Łódź, BUDOWLANYMI Łódź, STARTEM Łódź, ChKS Łódź, STARTEM Piotrków, WARTĄ Sieradz, STALĄ Radomsko, WŁÓKNIARZEM Konstantynów, PTC Pabianice, a także LZS Rogów, ZAPORĄ Kutno, SKIERNIEWKĄ Skierniewice i LZS Gałkówek.

1964 Ciężarowcy PILICY zdobywają wszystkie tytuly w mistrzostwach Tomaszowa i ustanawiaj ą wiele rekordów życiowych.
W okręgowych mistrzostwach I Kroku drużyna zajmuje VI miejsce na dwanaście zespolów. Zespół wystąpił w skladzie: Kazimierz Kozik, Wojciech Śmiechowicz, Wojciech Marczulajtis, Wladyslaw Wachowicz, Andrzej Tejchman i Bogdan Piotrowski. Na zgrupowanie kadry wojewódzkięj powołano w czerwcu Izydora Jóźwika (w. lekka) i Kazimierza Goździka (w w. lekkociężkiej).

1965 W mistrzostwach Tomaszowa PILICA zdobyła pięć tytułów, a LECHIA dwa tytuły mistrzowskie.
W mistrzostwach pionów związkowych zwycięźają I. Jóźwik i K. Goździk, a drużyna PILICY zajmuje III miejsce za ŁKS i BUDOWLANYMI Łódź.
W spartakiadzie wojewódzkiej Tomaszów zajmuje I miejsce, mistrzostwo indywidualne zdobywa K. Goździka I. Jóźwik i A. Milczarek zajmują drugie miejsca w swoich wagach.
W końcu roku ŁOZPC rezygnuje w lidze okręgowej z drużyny PILICY, mimo protestów klubu.

1966 W kwietniu ŁOZPC zorganizował eliminacje 6 zespołów o wejście do ligi okręgowej. Awans wywalczyła PILICA - 1845 kg przed WARTĄ Sieradz - 1770 kg i ChKS Łódź - 1402, 5 kg. Pozostałe zespoły nie stawiły się na mecz.
Indywidualne mistrzostwa WKZZ w Tomaszowie wygrali:
M. Jóźwik - w. kogucia, I. Jóźwik - w. lekka i K. Goździk - w lekkociężkiej. Drużynowo z 32 pkt. PILICA była druga za ŁKS-em wyprzedzając 5 innych drużyn.

1967 W lutym odbywa się turniej w Piotrkowie Tryb. Tomaszów zajął I miejsce dzięki PILICY - 37 pkt. Przed Skierniewicami 22 pkt. , a indywidualnie I miejsca zajęli: Janicki, Wójcik, Malinowski i Goździk.
W turnieju 7 klubów w Tomaszowie w marcu zwyciężyła PILICA - 35 pkt. Przed Skierniewką - 31 pkt. A indywidualnie zwyciężają: Malinowski, Wachowicz i Goździk. Dwaj ostatni biją rekordy życiowe w trójboju (300 i 365 kg.).

1968 Nie odbyły się imprezy o większym znaczeniu.

1969
Wzmocniona Janem Durczakiem oraz Stefanem Leśniewskim PILICA wygrała Turniej Noworoczny uzyskując 1875 kg. Górując nad pozostałymi drużynami wygrali w swoich wagach: Magiera, Malinowski i Goździk.
Jesienny trójmecz PILICY, STARTU Łódź i STALI Radom wygrywa START 2497,5 kg. przed PILICĄ - 2265 kg. Zawodnicy startowali też w mistrzostwach Tomaszowa i WRZZ. Kilku zawodników powołano do wojska, co spowodowało regres w tej dyscypłinie sportu.
( 970. PILICA rezygnowała z wielu zawodów. Start w Sieradzu z okazji „Dnia Olimpijczyka" przypieczętował zwycięstwem jedynie Jerzy Dembowski w wadze piórkowej.

1971 W mistrzostwach pierwszego kroku w wadze półciężkiej I miejsce zajął Mirosław Orłowski. W mistrzostwach Tomaszowa ty~tuły zdobyli: Andrzej Hetig, Marek Jóźwik, J. Polak, A. Walczak i W. Wachowicz.

1972 Wszystkie tytuły mistrzostw Tomaszowa przypadają PILICY, a LECHIA nie bierze udziału w zawodach. Mistrzami zostali: J. Piechna, Z. Hadaliński; A. Magiel, K. Milgosz, A. Walczak, M. Orłowski i J. Chrabski.
Treningi zostały przeniesione z sali przy zakładzie do ZORW (Zakładowego Ośrodka Rozrywkowo-Wypoczynkowego)nad Pilicą, gdzie trening możliwy był tylko latem. Próby w salach szkolnych nie dały dobrych wyników, gdyż sale te nie były przystosowane do takich obciążeń, a na dojazdy do COS w Spale nie było środków.

1973 Zawodnicy PILICY wystąpili w mistrzostwach okręgu zajmując drugie miejsce na cztery drużyny i były to ostatnie mistrzostwa okręgu, gdyż WFS z nich zrezygnowała.

1974 Po wielomiesięcznej przerwie w treningach w mistrzostwach miasta zorganizowanych przez MKKFiT w ośrodk-u ZORW „Wistom" - startowało I6 zawodników.
Tytuły zdobyli: w muszej - Wiesław Domaradzki 112,5 kg w koguciej - Marian Domaradzki 120,0 kg w piórkowej - Stanisław Rusek 145,5 kg w lekkiej - Stanisław Świniarski 147,5 kg w średniej - Andrzej Walczak 195,0 kg w półciężkiej - Stanisław Mazurek 205,0 kg w ciężkiej - Arkadiusz Lechowicz 222,5 kg. Treningi prowadził po nabyciu uprawnień Andrzej Walczak.
Brak możliwości treningowych i startowych wykruszył zawodników PILICY i sekcja przestała działać. W tym czasie skończył AWF Izydor Jóźwik - jeden z najlepszych ciężarowców PILICY w całej historii sekcji. Jego rekord w trójboju w wadze lekkiej wynosił 297,5 kg. Najwięcej w trójboju dźwigał: Kazimierz Goździk w wadze ciężkiej 365 kg i Marek Malinowski w półciężkiej 330 kg.

1976 Ostatnia wzmianka prasowa ma tytuł: "Co się dzieje z ciężarowcami w KS PILICA".