Historia łyżwiarstwa szybkiego w Tomaszowie Mazowieckim
1967 Twórcą łyżwiarstwa jako dyscypliny sportowej w Tomaszowie Maz. jest mgr Bogdan Drozdowski, który zachęcał swoich wychowankach w Szkole Podstawowej nr 11 do różnych dyscyplin sportu, w tym i łyżwiarstwa szybkiego na łyżwach najpierw krótkich, a potem panczenach.
Pierwszy tor łyżwiarski, służący do treningów łyżwiarzy utworzył na boisku przyszkolnym, wykorzystując sprzyjające warunki atmosferyczne na przełomie lat 1965/66. Entuzjazm wychowawcy udzielił się młodzieży, która po krótkich treningach, już w lutym 1966 r. wygrała spartakiadę okręgową. Młodzież jeździ na łyżwach krótkich ale pojawia się na mapie łyżwiarskiej kraju i odnosi sukcesy. Pierwsze znane nazwiska to Tejchmanówna, R. Szufladowicz i Mękarski.
Zainteresowanie młodzieży przerasta możliwości szkoły i latem 1967 r. KS PILICA organizuje w oparciu o Szkołę Podstawową nr 11 sekcję łyżwiarstwa szybkiego, a mgr B. Drozdowski zostaje również instruktorem klubowym.
W Centralnej Spartakiadzie Młodzieży zwycięża przyszła uczestniczka Olimpiady Stanisława Pietruszczak - na 500 m, 1000 m i w wieloboju, Maria Abratkiewicz zajmuje trzecie miejsce na 1000 m i w wieloboju, R. Szufladowicz - pierwsze miejsce na 500 m, 1500 m i w wieloboju a Tadeusz Matuszewski - drugie miejsce na 1500 m. Podobne wyniki odnoszą, już w barwach PILICY, w roku 1968.
1968 Sezon 1968/1969 odbywa się przy pełnym udziale łyżwiarek i łyżwiarzy PILICY we wszystkich znaczących imprezach krajowych. Gwiazdą sezonu juniorek stała się Stanisława Pietruszczak, która awansuje do kadry narodowej a pod koniec roku do kadry olimpijskiej, zdobywa też pierwsze klasy sportowe.
Stanisława Pietruszczak wygrywa między innymi:
- Puchar Tatr" w Zakopanym (I m. - 500 m, III m. - 1000 m, IV m. - wielobój) - Mistrzostwa Polski juniorów: I m. - 500 m (50,4 sek.), II m. - 1000 m (1:45,9 sek.), II m - wielobój
- Mistrzostwa Polski CRZZ w Augustowie: II m - wielobój
- Zawody kadry w Zakopanym: I m. - 500 m, 1500 m - rekord życiowy 2:46,7 s - Rekordowy bieg na 500 m w Berlinie - 48,2 sek.
Regułą są też częste zwycięstwa zespołowe dziewcząt, które walczą w składzie: S. Pietruszczak, M. Abratkiewicz, E. Gałczyńska i B. Janowska.
Łyżwiarze szybcy klubu zdobywają: jedną pierwszą klasę sportową, pięć drugich ~ i 20 klas trzecich.
Zarząd Klubu podejmuje historyczną decyzję o budowie naturalnie mrożonego ,~ toru łyżwiarskiego na terenach nad Pilicą, przy ul. Strzeleckiej, korzystając ze :~ wsparcia finansowego Zarządu Głównego Związków Zawodowych Chemików, :, Zakładu i Miasta.
S. Pietruszczak zostaje drugą sportsmenką Ziemi Łódzkiej za rok 1969.
1970 Benefis S. Pietruszczak na mistrzostwach Polski juniorów w Zakopanym: ; - 500 m - I miejsce - 47,5 sek. (rekord Polski juniorek)
- 1000 m - I miejsce, 1500 m - I miejsce, wielobój - I miejsce.
Wśród juniorek pojawia się nowy talent - E. Sękówna; gładko wygrywa ona mistrzostwa okręgu. Młodzicy plasują się drużynowo na II miejscu w okręgu.
Wśród łyżwiarzy czołówkę stanowią: Andrzej Twardowski, Tadeusz Matuszewski, Andrzej Ogórek, Jan Jóźwik i Mirosław Ołownia. Zaplecze stanowią:
Grzegorz Składowski, Andrzej Lasek, Krzysztof Mękarski, Tadeusz Brauer, Henryk Elas, Marian Marczewski, Czesław Woźniak i Sławomir Biernacki.
Na początku nowego sezonu 1970/1971 S. Pietruszczak ustanawia nowy rekord Polski juniorek na 500 m - 47,3 sek. i zajmuje III miejsce w silnej konkurencji zawodów w Berlinie. Trener S. Pietruszczak - Bogdan Drozdowski zostaje nagrodzony srebrną odznaką ŁOZŁS.
1971 Mistrzostwa okręgu młodzików i juniorów w Zduńskiej Woli w dniach 17 - 18 stycznia wygrywają dziewczęta PILICY startując z: S. Pietruszczak, B. Janowską, E. Sęk, B. Gałczyńską i A. Kowalską. Wśród młodzików wyróżnia się Czesław Jargiłło, wygrywając 500 m, 1000 m i wielobój, a juniorzy zajmują zespołowo I miejsce.
Mistrzostwa Polski juniorów odbywają się w Augustowie na lodowisku na jeziorze i z powodu cienkiego lodu zabezpieczają je ratownicy wodni. W klasyfikacji klubowej I miejsce zajmuje SNPTT Zakopane, II miejsce - PILICA. Wygrywają w swoich grupach: S. Pietruszczak, B. Gałczyńska - II m. oraz J. Jóźwik - w wieloboju.
Do użytku zostaje oddany pierwszy w Tomaszowie Maz. tor lodowy naturalnie zamrażany.
1972 Sezon rozpoczyna się 8 stycznia rekordem Polski Stanisławy Pietruszczak na 500 m seniorek wynikiem 45,2 sek. i jej rekordem życiowym na 1000 m - 1:37,2 sek.
Mistrzostwa okręgu zaczynają się odbywać na nowym obiekcie , w Tomaszowie, a zawodnicy PILICY zajęli wszystkie I miejsca.
Dalsze postępy czyni J. Jóźwik i R. Szufladowicz osiągając: - J. Józwik - 500 m . 43,6 sek. - I kl. sportową, a R. Szufladowicz 1500 m - 2:23,5 sek. - I kl. sportową. Sezon obfituje w liczne starty w całej Polsce zarówno dziewcząt jak i chłopców.
. Sezon 1971/1972 w Tomaszowie, oraz następny są krótsze, gdyż łagodne zimy nie pozwalają na utrzymanie lodu dłuższy czas. Kosztowne wyjazdy na tory sztucznie , mrożone i inne naturalne były ograniczane ze względu na brak pieniędzy. Dlatego też wyniki sezonu 1972/ 1973 były słabsze.
1974 Konkurentką S. Pietruszczak jest na arenie krajowej E. Rysiówna, która zaczyna wygrywać imprezy krajowe. Mistrzostwa Polski seniorek - S. Pietruszczak - 500 m II m., 1500 m - III m, wielobój - II m.
S. Pietruszczak startuje równieź za granicą - Mistrzostwa Europy w sprintach w Medeo (ZSRR) i Mistrzostwa Świata w Góteborgu - zajmując 9 i 8 miejsce w wielobojach.
1975 Na zawodach w Davos bieg na 500 m wygrywa Sheila Young z USA, a Stanisława Pietruszczak jest druga. Łyżwiarka PILICY zdobywa uznanie i Klasę Międzynarodową oraz awansuje do kadry olimpijskiej na Olimpiadę 1976 w Innsbrucku. Znany w kraju Jan Jóźwik zmienia barwy klubowe i przechodzi do SNPTT w Zakopanym. Sekcja liczy 150 członków.
1976 S. Pietruszczak rozpoczyna sezon olimpijski 1976 od tytułów MP na: 500 m - 45,52 sek., III m. na 1000 m i IV m. na 1500 m.
Warunki atmosferyczne ograniczają ilość startów. Trenuje jednak duża, 150 osobowa grupa młodzieży, marząca o karierze S. Pietruszczak.
Start na Olimpiadzie w Innsbrucku przynosi naszej olimpijce szóste miejsce na 500 m i zapewne nieco rozczarowań, jednak przy ogólnym braku sukcesów w sportach zimowych był to wynik widoczny. W życiu rodzinnym Pani Stanisława zmienia stan cywilny i nazwisko na Pietruszczak-Wąchała. A nowy sezon jesienią rozpoczyna od ustanowienia rekordu Polski na 500 m - 42,3 sek. w Medeo, na torze w wysokich górach koło Ałma-Aty.
Reprezentantka Polski na Igrzyska Olimpijskie w 1976 r. w Innsbrucku Stanisława Pietruszczak - Wąchała |
1977 W tym roku S. Pietruszczak-Wąchała, w połowie lutego w Zakopanym, zdobyła wicemistrzostwo Polski w sprintach za E. Rysówną, walczy z E. Ryś w Pucharze Tatr zajmując I m. na 500 m i startuje za granicą, wygrywając wielobój sprinters w Budapeszcie i mistrzostwo KDL na 500 i 1000 m. Kończy również studia w A.W. w Warszawie i rozpoczyna pracę w Szkole Podstawowej nr II, do której sama wcześniej uczęszczała i gdzie zaczęła uprawiać łyżwiarstwo. Kończy również boga karierę zawodniczą w kraju i za granicą. W plebiscycie „Głosu Robotniczego" na najlepszego sportowca 1976 zajmuje II miejsce, w województwie piotrkowskim.
Nowa generacja łyżwiarzy zmienia tych, którzy rozpoczynali wraz z nowopowstałą sekcją. Do mistrzostw Polski awansowało 10 łyżwiarzy: Mara Szymański, Zbigniew Lenarczyk, Sławomir Milczarek, Andrzej Józwik, Jarosła Knap, Krzysztof Janik, Daniel Szymczyk, Ryszard Pruszkowski oraz dwóch seniorów Czesław Jargiłło i Romuald Szufladowicz.
Talentem błysnął Marek Szymański, zdobywając tytuł Mistrza Polski młodzików oraz dobry wynik na 5000 m uzyskał C. Jargiłło, który zajął piąte miejsce. Wynik młodzików - trzecie miejsce w punktacji klubów - świadczyły o dobrej pracy z młodzieżą, która zawsze jest warunkiem ciągłości sukcesów.
1978 Jest to rok sukcesów Marka Szymańskiego, który dużo startuje i wygrywa: Puch Nowego Targu, Srebrną Łyżwę, Puchar ferii zimowych. Ustanawia też rekordy okręl na 500 i 1000 m. Poza Markiem Szymańskim prawidłowo rozwija się talent Andrze Józwika. Ponadto widoczni są: Zbigniew Lenarczyk, Mirosław Więckiel i Jarosla Pawlik, Sławomir Milczarek, Daniel Szymczyk i Leszek Przywara. Wśród dziewcząt wyróżniają się Anna Mordaka i Grażyna Łysakowska oraz Maria Knap.
1979 Druga połowa lat siedemdziesiątych nie obfitowała już w takie sukcesy ja wcześniejszy okres. Znacznie zmniejszyła się liczba członków sekcji, a szczególnie dziewcząt. Po kilku sezonach, w których ciepłe zimy ograniczyły lub wręcz uniemożliwiły treningi na lodzie, nastąpił w sekcji zastój i mimo wciąż liczny talentów, szczególnie wśród chłopców, brak było spektakularnych sukcesów. Nik też sekcje łyżwiarstwa w innych ośrodkach Polski centralnej tak, że sekcja PILI( traci również konkurentów w okręgu. Ta sytuacja pozwala łyżwiarzom Tomaszowa wygrać wszystkie konkurencje mistrzostw okręgu, ale w Mistrzostwach Polski w Elblągu drużyna PILICY zajmuje dopiero 7 pozycję, a w Mistrzostwach Polski w Augustowie - 4 miejsce.
Działacze łyżwiarscy Tomaszowa nie opuszczają jednak rąk, powo? w Tomaszowie Okręgowy Związek Łyżwiarstwa Szybkiego w prezesem Edwarc Sawińskim i zastępcami: Mieczysławem Pietruszczakiem i Edwardem Kacperezykiem. Analizują oni przyczyny kryzysu oraz szukają środków zaradczych. Idea sztucznie mrożonego toru staje się coraz bardziej realna w Tomaszowie dzięki odwadze ówczesnego kierownictwa ZWCH „Wistom" z mgr Janem Bednarkiem i Włodzimierzem Chmielewskim na czele, poparciu ministerstwa sportu i władz województwa piotrkowskiego i miejskich Tomaszowa, a szczególnie osób Władysława Wałacha i Lucjana Bryszewskiego. Ludzie ci, wraz z sekcją i wiec niespokojnym duchem trenera Bogdana Drozdowskiego doprowadzają do rozpoczęcia budowy tego obiektu.
1979 - 1984 Pod skrzydłami wielokrotnego laureata plebiscytu na najlepszego tn miasta i województwa piotrkowskiego mgr B. Drozdowskiego wyrośli k~ mistrzowie Polski juniorów a następnie seniorów, członkowie kadry naxoc i olimpijskiej: Marek Szymański, Andrzej Józwik i Marek Łakomski, Czesław Jargiłło, Jarosław Pawlik, Sławomir Łobuziński, Mariusz i Wojciech Rakowscy i Beata Brylska.
Łyżwiarstwo staje się czołową sekcją klubu i województwa i dostarcza punktów w rankingach oraz tytułów i medali od kategorii młodzików, poprzez juniorów do seniorów.
Z braku własnej bazy najczęściej korzystano z toru na Stegnach w Warszawie, co wiązało się z kosztami i wyrzeczeniami sportowców. Mobilizowało też odpowiedzialnych za budowę toru do szybkiego zakończenia prac.
Oddanie toru do użytku w dniu 17.01.1984 r. ożywia wszystkich. Jest to nowość, ciągnąca młodzież jak magnes. Rośnie liczba szkoleniowców i szkolonych. Zaczyna się prawidłowa praca szkoleniowa; nabór i selekcja młodzieży do sekcji. Zaczynają się odbywać na naszym torze takie zawody jak finały Centralnej Spartakiady Młodzieży, Mistrzostwa i Puchary Polski, ale również „Puchar Tatr".
1985/1986 W sezonie tym senior Piotr Diduch zajął w mistrzostwach Polski 6 miejsce. Wśród juniorów młodszych w XIII OSM zaczyna się dominacja łyżwiarzy pokolenia tomaszowskiego sztucznego toru. Talent Jaromira Radkego jest wysokiej próby zdobywa on 4 złote medale i 1 brązowy, a Grzegorz Miazek - 1 srebrny medal. W rankingu PZŁS po sezonie pierwsze miejsce zajął J. Radke, drugie - Piotr Milewicz, a G. Miazek był czwarty.
1986/87 Mistrzostwa Polski w wieloboju seniorów przynoszą: II m. - Andrzejowi Józwikowi, IV m. - Markowi Łakomskiemu i V m. - Piotrowi Diduchowi. Mistrzostwo Polski na dystansach dają 2 srebrne medale A. Józwikowi - 5000 m i 10000 m, P. Diduchowi - III m. na 1500 m i IV m. na 5000 m oraz M. Łakomskiemu - IV m. na 10000 m.
Mistrzostwa Polski juniorów są benefisem J. Radkego - 3 złote medale i 1 brązowy. Startując w tym samym roku na Mistrzostwach Świata juniorów J. Radke weryfikuje swoją międzynarodową pozycję, zdobywając brązowy medal na 5000 m i IV miejsce na 3000 m.
Zakopane 1986 r. Pierwszy złoty medal Jaromira Radke, II miejsce Piotr Milewicz, IV miejsce Grzegorz Miazek |
1987-1988 Mistrzostwa Polski seniorów w wieloboju znów są popisem A. Józwika, a M. Łakomski jest szósty. Na dystansach Mistrzostw Polski A. Józwik zdobywa złoty medal na 10000 m i trzy srebrne medale na 5000, 1500 i 500 m. „Po piętach" depcze dotychczasowemu mistrzowi seniorów Jaromir Radke (10000 m - piąte miejsce, 5000 m - brązowy medal i 500 m brązowy medal). M. Łakomski jest również wysoko: 10000 m - trzeci, a na 5000 m i 500 m - tez czwarty. Jaromir Radke w swojej kategorii jest poza zasięgiem rywali - 5 złotych medali MP i rekord Polski na 5000 m, który to dystans staje się jego specjalnością. Młody Paweł Abratkiewicz zdobywa 2 srebrne medale.
PILICA triumfuje na torach lodowych w kategorii mężczyzn, zajmując I miejsce w rankingu PZŁS, słabiej wygląda praca w sekcji kobiet - XI miejsce. Łącznie jednak łyżwiarze i łyżwiarki PILICY są na trzeciej pozycji w Kraju.
Szkoleniem młodzieży zajmują się: Bogdan Drozdowski, Jolanta i Wiesław ~'~ Kmiecikowie, Krzysztof Janik, Janusz Pieniążek, Bogumiła Jędrzejczyk, Jan Galiński i po zakończeniu startów, Marek Łakomski.
W kierownictwie sekcji łyżwiarskiej działają w różnych okresach: Henryk Petrus, Tomasz Ołownia i Hieronim Małek. Członkowie klubu zaczynają też mieć swoje przedstawicielstwo w PZŁS, gdzie PILICĘ reprezentuje Władysław Wałach i Jan Śnioszek.
Przy istniejącym torze łyżwiarskim mankamentem jest brak zaplecza z prawdziwego zdarzenia. Mimo to łyżwiarze PILICY rozpoczynają drogę do pierwszego miejsca w kraju.
1988/89 Tworzone są klasy sportowe w szkołach podstawowych, ale nie udaje się tego przedłużyć na szkoły średnie. Na tym tle występują przerwy w cyklu rozwojowym zawodników, niemniej jednak najlepsi i najtwardsi pną się do góry. Klasę mistrzowską posiada historyczna dziś czwórka najlepszych łyżwiarzy PILICY, a jednocześnie kraju: Paweł Abratkiewicz, Andrzej Józwik, Marek Łakomski i Jaromir Radke. Pięciu zawodników PILICY posiada klasę I.
Postępy, oprócz T. Radkego, czyni junior P. Abratkiewicz, który na Mistrzostwach Świata juniorów w Kijowie zdobywa brązowy medal na 500 m, a w Mistrzostwach Polski zdobywa złoto. Seniorzy: J. Radke i A. 3ózwik stają na podium Mistrzostw Polski seniorów: 5000 m - złoto dla J. Radke, a na 10000 rn - dla A. Józwika. W Mistrzostwach Świata i Mistrzostwach Europy J. Radke jest na 10 pozycji na 10 km.
1989/90 Mistrzostwa Polski seniorów odbywają się „pod kontrolą" zawodników PILICY. Złote medale zdobywają: P. Abratkiewicz na 1500 m, J. Radke na 5000 m i A Józwik na 10000 m.
Występy międzynarodowe dają J. Radkemu 14 miejsce w mistrzostwach Europy w wieloboju i 7 miejsce na 10 km. P. Abratkiewiez jest piąty w Pucharze Świata na 1000 m.
W rankingu PZŁS najlepszym łyżwiarzem kraju jest Jaromir Radke, a PILICA pierwszym klubem łyżwiarstwa męskiego.
1990/9I Jaromir Radke, odbywając służbę wojskową, zdobywa medale dla LEGII Warszawa, ale w Mistrzostwach Polski seniorów dzieli się sukcesami z P. Abratkiewiczem, który specjalizuje się w sprintach i jest nr 1 w Polsce w wieloboju sprinterskim.
Słabnie zaplecze juniorskie, które jest bez sukcesów. Cieszą natomiast postępy dziewcząt, które zaczynają sięgać po medale młodziczek. Talentem jest ambitna zawodniczka i pilna uczennica Aneta Ronek, która zostaje mistrzynią Polski młodziczek.
1991/92 W Mistrzostwach Polski juniorek młodszych A. Ronek zdobywa „cały worek" złotych medali - 5!, a Ewa Chachuła - 4 srebrne. Startując wśród seniorek Aneta Ronek zdobywa brąz w wieloboju sprinterskim - pierwszy medal od ery Stanisławy Pietruszczak. Wśród seniorów do pool'u medalistów PILICY tamtego okresu dochodzi Jarosław Ogórek. W Mistrzostwach Polski zajmuje on III miejsce na 5 i 10 km i II miejsce w wieloboju .
Wśród młodzieży pojawiają się kolejne talenty: Iwona Żarczyńska - złota medalistka Mistrzostw Polski i Agnieszka Magiera - srebrna medalistka.
W tym olimpijskim sezonie sekcja łyżwiarska PILICY jest na II pozycji w kraju: w punktacji kobiet i mężczyzn, a tomaszowski OZŁS na I pozycji.
1992/93 Sezon przynosi pełnię sukcesów, na które pracowano od początku istnienia sekcji. Najlepszy w historii zespół trenerski: Bogdan Drozdowski, Jolanta Kmiecik, Bogumiła Jędrzejczyk, Jadwiga Łaska, Jan Galiński, Krzysztof Janik, Wieslaw Kmiecik, Marek Łakomski i Marek Szymański zdobywa wraz z zawodniczkami i zawodnikami: Anetą Ronek, Agnieszką Magierą, Iwoną Żarczyńską, Pawłem Abratkiewiczem, Gerardem Borkowskim, Andrzejem Józwikiem, Waldemareru Oleksiakiem, Bartłomiejem Piotrowskim, Jarosławem Ogórkiem i Jaromirem Radke wszystko, co było do zdobycia i sięga dla klubu PILICA po miano NAJLEPSZEGO KLUBU ŁYŻWIARSKIEGO W POLSCE. Takiego sukcesu nie zanotowano w historii klubu wcześniej.
W Mistrzostwach Polski seniorów osiągnięto w tym sezonie następujące rezultaty:
500 m I miejsce P. Abratkiewicz
1000 m I miejsce P. Abratkiewicz
1500 m II miejsce P. Abratkiewicz
III miejsce J. Radke
Wielobój sprint. I miejsce P. Abratkiewicz
5000 m I miejsce J. Radke
10000 m I miejsce J. Radke
wielobój I miejsce J. Radke
Puchar Polski I miejsce J. Radke
Aneta Ronek była wśród seniorek trzeci a w kraju, a wśród juniorek dominowała,
zdobywając 5 złotych medali. Tuż za koleżanką podążała Agnieszka Magiera;
w Mistrzostwach Polski zdobyła ona 5 srebrnych medali. W klasyfikacji PUCHARU
ŚWIATA Jaromir Radke był 6. Na 5000 m.
1993/1994 W tym sezonie odbywa się nietypowa, bo w dwa lata po ostatniej, Olimpiada
w norweskiej miejscowości Lillehammer. Mamy na niej trzeciego olimpijczyka
w łyżwiarstwie, Jaromira Radke z szansami na medal olimpijski na 5000 m. Relację TV z krytego toru w Lillehammer oglądamy w najwyższym napięciu. Walka jest zacięta, ale J. Radke kończy swój koronny dystans 5000 m na 7 pozycji, a na 10000 m jest 5-ty.
W Mistrzostwach Europy zdobywa jednak srebrny medal na 5000 m i brązowy na 10000 m oraz brązowy medal na 5000 m w Mistrzostwach Świata.
Takich wyników nie osiągnął dotychczas żaden Polak w historii polskiego łyżwiarstwa i nie wiadomo jak długo przyjdzie czekać na powtórzenie podobnych rezultatów.
Oprócz talentu zawodnika była też w tych sukcesach wiedza, intuicja i siła woli trenera WIESŁAWA KMIECIKA, który zbiera owoce swojej pracy w Tomaszowie Maz. Miasto i klub mogą być dumne, że użyczyły miejsca i warunków rozwoju tej parze trenerskiej, gdyż również praca jego żony Jolanty Kmiecik owocuje sukcesami dziewcząt, na które czekaliśmy od lat. Tę parę dzielnie wspierali inni trenerzy - w tym wychowankowie KS PILICA: Marek Łakomski i Marek Szymański. Mimo niewspółmiernych do efektów pracy gratyfikacji finansowych, praca tego zespołu dała pasmo sukcesów.
Oprócz sukcesów międzynarodowych, które były wyjątkowo liczne, w kraju zdobywano wysokie pozycje we wszystkich kategoriach wiekowych chłopców i dziewcząt.
- Mistrzostwa Polski młodziczek - złoty medal Sylwii Juszczak
- Mistrzostwa Polski juniorek młodszych - zaczyna się era Agnieszki Magiery, która zdobywa cztery złote i jeden srebrny medal
- Iwona Żarczyńska - jeden złoty, dwa srebrne i dwa brązowe medale
- Juniorzy młodsi też są obecni na podium Mistrzostw Polski: B. Piotrowski zdobywa jeden srebrny i trzy brązowe medale, Robert Lenarcik - jeden medal brązowy, a G. Borkowski - jeden medal srebrny i jeden brązowy.
- W Mistrzostwach Polski seniorek i seniorów:
Agnieszka Magiera: 1000 m - III miejsce, 1500 m - III miejsce a na 3000 m - złoty medal
Aneta Ronek - wielobój sprinterski - III miejsce Iwona Żarczyńska - 500 m - II miejsce
Jaromir Radke - 5000 i 10000 m - złoto
- Mistrzostwa Polski juniorek: Aneta Ronek - 5 złotych medali (do których już wszyscy przywykli...), ale pojawia się nowy talent - Bogumiła Bylinka, która zdobywa 5 srebrnych medali.
KLUB SPORTOWY PILICA jest bezdyskusyjnie najlepszym łyżwiarskim w Polsce.
klubem
1994/95 Sukcesy czołówki łyżwiarskiej nie powodują jednak rozrostu zaplecza łyżwiarskiego. Lista ćwiczących jest ciągle zbyt mała (wynosi ca 100 osób), aby gwarantować ciągłość szkolenia i sukcesów. Klub, mimo widocznych na cały kraj sukcesów, nie może zwiększyć ani zintensyfikować szkolenia, gdyż sukcesy wcale nie przekładały się na zwiększenie i koncentrację środków finansowych na tomaszowskie łyżwiarstwo. Rozmowy o finansach na szkolenie, sprzęt i rozwój bazy są upokarzające dla obydwu stron: Zarządu Klubu i trenerów i instruktorów. Przy olbrzymich środkach przepływających w polskim sporcie (ale nie w PILICY') jest to zjawisko nienormalne.
Próby tworzenia modelu szkolenia w oparciu o młodzież szkolną ciągle nie dają się skoordynować. Mimo to są ponawiane. W systemie centralnym makroregiony i województwa, oprócz okręgów, tworzą dość czytelną strukturę, ale nie daje się zrobić z Tomaszowa miasta całkowicie łyżwiarskiego tak, jak nie udało się tego zrobić w odniesieniu do siatkówki, mimo talentów E. Skorka ezy W. Gawłowskiego. Nowością są Uczniowskie Kluby Sportowe, nakładające się na strukturę klubową.
Dobra passa czołowych zawodniczek i zawodników trwa jednak nadal; Agnieszka Magiera w Mistrzostwach Polski seniorek na dystansach zdobywa 5 złotych medali a J. Radke - 3 złote. W sprincie MP A. Magiera jest druga a B. Bylinka trzecia. W Mistrzostwach Polski juniorów w wieloboju I miejsce - A. Ronek, II miejsce J. Żarczyńska, III miejsce - B. Bylinka. Takich juniorek nie miał w Polsce w tamtych latach żaden inny klub.
1995/96 Sekcja utrzymuje I miejsce w Polsce w rankingu PZŁS. A. Magiera, A. Ronek i J. Radke należą do najlepszych we wszystkich mistrzostwach Polski. W Ogótnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży Sylwia Juszczak zdobywa trzecie miejsce, a w kategorii młodzików Mariusz Tawlowicz - trzecią pozycję. W Mistrzostwach Europy J. Radke zajmuje 10. miejsce na 5000 m i jest 17. w wieloboju.
Spotkanie opłatkowe w Klubie w Wigilię 1995 r. Od lewej: K. Pawłowski, R. Jędrychowicz, M. Łakomski, J. Radke, B. Bylinka, Ż. Kopacz, A. Ronek, A. Magiera, J. Żarczyńska i M. Cłapa |
1996/97 Ponownie I miejsce klubu w rankingu PZŁS. Do czołówki dziewcząt dołącza kolejna utalentowana zawodniczka Monika Cłapa, która zdobywa klasę mistrzowską wraz z S. Juszczak, A. Magierą i A. Ronek. Wśród mężczyzn wraca na tor i do formy P. Abratkiewicz, mimo wcześniejszych kłopotów zdrowotnych, a J. Radke nadal jest w kraju nie do pokonania na 5 i 10 km.
Dominują jednak dziewczęta. W Mistrzostwach Polski na dystansach zdobywają 14 medali na 15 możliwych do zdobycia! Podział jest następujący: Agnieszka Magiera - 5 złotych, Aneta Ronek - 2 srebrne i 3 brązowe, Sylwia Juszczak - 1 srebrny i 2
brązowe oraz Monika Cłapa - 1 srebrny.
Puchar Polski kobiet: l. A. Ronek, 2. S. Juszczak, 3. M. Cłapa.
W mistrzostwach Europy startuje Agnieszka Magiera, zajmując 15. miejsce,
a J. Radke jest 12. na 5000 m.
W Mistrzostwach Świata nasza drużyna jest bez sukcesów, ale startowało czterech zawodników: P. Abratkiewicz, J. Radke, A. Magiera i S. Juszczak.
1997/98 Zespół nie oddaje I miejsca w Polsce od pięciu sezonów. Jest to rok olimpijski, a nasz as atutowy Paweł Abratkiewicz startuje w Nagano, wypadając nieco poniżej oczekiwań: 22. miejsce na 500 m i 26. miejsce na 1000 m. Jest on kolejnym, czwartym olimpijczykiem w KS PILICA w łyżwiarstwie. W Mistrzostwach Świata na dystansach jest dużo lepiej, Paweł zdobywa 9. miejsce na 500 m i 15. miejsce na 1000 m, ustanawiając rekordy Polski. Do tej kolekcji Paweł, mający w prasie przydomek „Abraś", dorzuca mistrzostwa Polski na 500, 1000 m i w wieloboju sprinterskim.
Wśród dziewcząt, po wycofaniu się z czynnego życia sportowego duetu A. Magiera i A. Ronek, nie ma zdecydowanej liderki, a medale zdobywają: M. Cłapa, S. Juszczak, A. Stawińska, M. Szymczyk, M. Bylinka, a wśród chłopców postępy robi R. Lenarcik i Skoneczny.
Łyżwiarhi i łyżwiarze PILICY, po zakończeniu każdego sezonu, są na wysokich pozycjach w konkursach na dziesięciu najlepszych sportowców miasta i województwa piotrkowskiego.
1998/99 - sekcja zakończyła zwycięstwem w rankingu Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego z dorobkiem 5590 punktów .
W minionym sezonie najlepszymi zawodnikami Klubu byli :
- Paweł Abratkiewicz - klasa Sportowa „ MM” , 12 miejsce w wieloboju na Mist. Świata w sprincie oraz 5 miejsce na 500m i 6 miejsce na 1000m w jednym z biegów podczas Pucharów Świata . Mistrz Polski na 500 i 1000 metrów oraz w wieloboju sprinterskim .
- Jaromir Radke - klasa Sportowa „M” , 14 miejsce na 10.000 metrów w M Ś na dystansach . Brał udział w Pucharach Świata i Mistrzostwach Europy . Mistrz Polski na 5000 i 10.000 metrów .
- Mariusz Tawłowicz - klasa sportowa „M” , zdobywca 4 medali podczas Mistrzostw Polski Juniorów : 500m – złoty , 1500m,3000m i wielobój - brązowy .
- Monika Cłapa - klasa sportowa „M” - w Mistrzostwach Polski Seniorów zdobyła : srebro na 5000m i brąz na 1500m oraz srebro na 1500m w Mistrzostwach Polski Juniorów
- Anna Stawińska – klas sportowa „M” - w Mistrzostwach Polski Juniorów zdobyła : srebrny medal na 500 i 1000 metrów oraz brąz w wieloboju .
- Marta Szymczak - klasa sportowa I - w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży zdobyła : medal srebrny na 1000m i w wieloboju oraz brąz na 500 i 1500 metrów .
- Arkadiusz Skoneczny – klasa sportowa I - w Mistrzostwach Polski Juniorów zdobył brązowy medal na 5000 metrów .
- Robert Lenarcik - klasa sportowa „M” - zdobył Puchar Polski na 500 metrów i był 4 w wieloboju podczas Mistrzostw Polski Seniorów w sprincie .
- Małgorzata Bylinka – klasa sportowa „M” - zdobyła Puchar Polski na 3000 metrów .
W młodzikach mamy regres , natomiast w zawodach medale zdobyli : w 10-cio latkach – Monika Reszka brąz ; w 11-sto latkach - Paulina Juda złoto oraz 13-to latkach - Tomasz Rosiak brązowy medal .
Zawodników do sezonu przygotowywali : Wiesław Kmiecik , Jolanta Kmiecik ,
Marek Łakomski , Rafał Ślusarski , Jadwiga Łaska i Dagmara Reszka .
Paweł Abratkiewicz - reprezentant Polski na Igrzyska Olimpijskie w Nagano - 1998 r. | Heerenveen - Mistrz Świata Paweł Abratkiewicz |
1999/2000 - to przełomu wieków ale nasza sekcja łyżwiarstwa szybkiego nadal najlepsza w rankingu Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego z dorobkiem 5840 pkt
Mimo solidnych treningów i dużych wyrzeczeń , Jaromir Radke daje się wyprzedzać konkurentom , gdyż w najważniejszych zawodach sezonu prześladują go kontuzje . Natomiast imponuje siłą woli, sportowym trybem życia i dużą inteligencją Paweł Abratkiewicz . Mimo wielu lat startów awansował do grona 12 najlepszych sprinterów na świecie na „królewskim” dystansie 500 metrów i nie gorzej wypadł na 1000 metrów . W Polsce nie ma sobie równych a jego popisy podczas Mistrzostw Polski w sprincie w Tomaszowie Maz. , były pełne emocji , złotych medali i rekordów toru . Na Mistrzostwach Świata w Nagano Jaromir Radke zajął na 10.000 metrów -14 miejsce a Paweł Abratkiewicz był - 12 na 500m i 18 na 1000 metrów .
W Mistrzostwach Polski Seniorów poza Pawłem medale zdobywali :
- Monika Cłapa - złoty na 3000 i 5000 metrów oraz srebrny na 1000 metrów .
- Jaromir Radke - złoty na 10.000m , srebrny na 5000m i brązowy na 1500 metrów.
Z Mistrzostw Polski Juniorów i Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sanoku przywiózł medale Arkadiusz Skoneczny - 4 złote, 1 srebrny i 1 brązowy.
Wśród młodzików w „Srebrnej łyżwie „ zwyciężyła Karolina Ksyt a Tomasz Rosiak zdobył brązowy medal . Kadrę trenerką stanowili :Wiesław Kmiecik , Marek Łakomski , Jolanta Kmiecik , Rafał Ślusarski i Jadwiga Łaska.
2000 r. Mistrostwa Polski w wieloboju sprinterskim. Od lewej: Tomasz Świst, Paweł Abratkiewicz, Rafał Gąsior |
2000/2001 to kolejny rok dominacji sekcji łyżwiarstwa szybkiego w rankingu PZŁS z 5647 pkt. na koncie . Za nami uplasowali się: SNPPT Zakopane – 4385 pkt. i „Górnik” Sanok – 2726 pkt . Najlepsi nasi zawodnicy: Paweł Abratkiewicz , Jaromir Radke i Monika Cłapa walczyli o paszporty olimpijskie. Najlepiej prezentował się Paweł Abratkiewicz , który za zgodą Klubu i PZŁS przygotowywał się do sezonu i startuje w holenderskiej grupie zawodowej „ DSB BANK „.
W Mistrzostwach Świata w wieloboju sprinterskim oraz Mistrzostwach Świata na dystansach Paweł i Jarek potwierdzili przynależność do czołówki światowej . Paweł był na 13 miejscu na 500m , natomiast Jaromir zajął 14 miejsce na 10.000m . W Mistrzostwach Świata Juniorów reprezentowała nas Karolina Ksyt.
Najważniejszymi zawodami na torze „Pilica” były Mistrzostwa Polski w sprincie i Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży.
|
|||||
W Mistrzostwach Polski Seniorów medale dla naszego klubu zdobyli:
Paweł Abratkiewicz: złoto - 500 m, 1000 m, wieloboju
srebro - 1500 m
Monika Cłapa: złoto - 3000 m, wielobój sprinterski
srebro - 1500 m
brąz - 1000 m, 5000 m, wielobój
Jaromir Radke: srebro - 5000 m, 10.000 m
Arkadiusz Skoneczny: brąz - wielobój
Anna Stawińska: brąz - wielobój sprinterski
Puchar Polski zdobyli: Anna Stawińska na 1500 m i punktacji łącznej
Robert Lenarcik na 1000 m
Mistrzostwa Polski w sprincie - Tomaszów Mazowiecki 2001 1. Paweł Abratkiewicz - KS Pilica 2. Arkadiusz Skoneczny - KS Pilica 3. Robert Lenarcik - KS Pilica |
|
Mistrzem Polski młodzieżowców został Arkadiusz Skoneczny, a Monika Cłapa zdobyła brązowy medal.
W Mistrzostwach Polski Juniorów medale zdobyli:
Małgorzata Bylinka - trzy srebrne i jeden brązowy
Marta Szymczak - dwa srebrne i jeden brązowy
Najlepszą juniorką młodszą okazała się Karolina Ksyt - 5 złotych medali w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży oraz srebro w sztafecie wspólnie z Iwoną Kmiecik i Kamilą Bylinką. W VII Ogólnopolskich Zawodach Dzieci najlepszą naszą zawodniczką była Iga Łakomska.
Rekordy Polski Seniorów w trakcie sezonu poprawiali:
Paweł Abratkiewicz - 1000 m - 1.09,87 - 11.03.2001 Salt Lake City
wielobój sprinterski - 141,530 - 18.03.2001 Calgary
Jaromir Radke - 5000 m - 6.35,22 - 19.11.2000 Berlin
Zawodników do sezonu przygotowywali i prowadzili w trakcie zawodów:
Wiesław Kmiecik, Jolanta Kmiecik, Marek Łakomski, Rafał Ślusarski, Jadwiga Łaska.
Sezon 2001/2002 to oczywiście Igrzyska Olimpijskie - najważniejsze zawody dla każdego sportowca. Dotychczas, spośród naszych wychowanków w Igrzyskach Olimpijskich uczestniczyli : Jan Józwik – Lake Plecid ‘ 80 , Stanisława Pietruszczak – Insbruck ‘ 76 , Jaromir Radke - Albertville ‘ 92 i Lillehammar ‘ 94 , Paweł Abratkiewicz – Albertville ‘ 92 , Nagano ‘ 98, Salt Lake City ‘ 2002 oraz trener Wiesław Kmiecik w Albertville i Lellehammar. W letnich Igrzyskach Olimpijskich uczestniczyli : Jan Szczepański – złoty medalista w boksie i Maria Ciach – Michalak w lekkoatletyce.
Sekcja łyżwiarstwa szybkiego po raz 11 z rzędu wygrała ranking PZŁS z dorobkiem 4385 kpt. - choć w naszym mieście brak toru z powodu awarii części technologicznej obiektu . Wysiłki władz samorządowych miasta w sprawie remontu i modernizacji toru są duże a łyżwiarze bardzo liczą że sezon 2002/2003 będą kontynuować na obiekcie OSIR w Tomaszowie Maz. przy ul. Strzeleckiej 24/26 .
Nasz Klub na Igrzyskach Olimpijskich w Salt Lake City reprezentował Paweł Abratkiewicz . Startując w biegach na dystansie 500m zajął 16 miejsce a na 1000m był 29 . Na Mistrzostwa Świata w sprincie w Hammar Paweł zajął 12 i 16 miejsce na 500m i był 24 i 25 na 1000m.
W Mistrzostwach Europy w Erfurcie Monika Cłapa zajęła 20 miejsce na 3000m, i była 21 na 1500m a 24 na 500m .
W Mistrzostwach Świata Juniorów Karolina Ksyt najlepiej startowała na 1500m – 23 miejsce oraz w biegu drużynowym 6 miejsce . Lepiej powiodło jej się w Spaarkasse Tropy – w Collalbo, gdzie wygrała 500m , 1000m i wielobój.
Brązowy medal w Nordic Neosenior Games w Norwegii zdobyła Anna Stawińska.
W Mistrzostwach Polski Seniorów medale zdobyli :
- Paweł Abratkiewicz - 500m – złoto , 1000m – srebro
- Monika Cłapa - 1000m – złoto , 1500m,3000m,5000m i wielobój – srebro oraz na
500m - brąz .
- Karolina Ksyt - wielobój sprinterski - złoto
- Jaromir Radke - 5000m i 10.000m - srebro , wielobój - brąz
- Arkadiusz Skoneczny - 1500m – srebro i wielobój sprinterski - brąz
- Anna Stawińska - 1500m , 5000m , wielobój sprinterski i wielobój - brąz
W Mistrzostwach Polski Młodzieżowców medale zdobyli :
- Arkadiusz Skoneczny - 5000m , 10.000m , 1500m - złoty, 1000m – srebrny, 500m – brąz
- Monika Cłapa - 1000m – złoto , 1500m,3000m,5000m – srebro , 500m – brąz .
- Anna Stawińska - 1500m,3000m,5000m – brąz
Z Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Warszawie przywieźliśmy 11 medali , które zdobyli następujący zawodnicy :
- Karolina Ksyt - 500m,1000m,1500m,3000m,wielobój - złote medale , bieg druż. – brąz
- Tomasz Rosiak - 500m – srebro , bieg drużynowy – brąz
- Iwona Kmiecik - 1500m,3000m i wielobój - brąz
Ponadto w biegach drużynowych startowali : Joanna Stępień i Anita Dębiec oraz Daniel Domański i Daniel Plewiński .
W Mistrzostwach Polski Młodzików „ Srebrna łyżwa „ - złoty medal na 1000m zdobyła Kamila Danaj a brąz w wieloboju Rafał Białkowski.
W Ogólnopolskich Zawodach Dzieci prym wiedli uczniowie Zespołu Szkół nr 6 .
Puchar Polski zdobyli :
- Arkadiusz Skoneczny na 1500 i 3000 metrów
- Anna Stawińska na 3000 metrów
- Monika Cłapa na 1000 metrów
- Małgorzata Bylinka na 1500 metrów
W Ogólnopolskich Zawodach Klasyfikacyjnych zwyciężyła Joanna Stępień.
Zawodników do sezonu przygotowywali trenerzy i instruktorzy: Wiesław Kmiecik, Marek Łakomski, Jolanta Kmiecik , Rafał Ślusarski , Jadwiga Łaska .
W materiałach sprawozdawczych na Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo – Wyborcze PZŁS czytamy „ Udział zawodników poszczególnych klubów w zawodach mistrzowskich obrazują niżej zamieszczone tabele. Analiza tych tabel wskazuje , że najwszechstronniej pracującym klubem jest nadal KS „Pilica „ z Tomaszowa Mazowieckiego. Klub ten jako jedyny we wszystkich zawodach ma swoich przedstawicieli.
Zakończenie sezonu 2001/2002 sekcji łyżwiarstwa szybkiego
|
||||||||||||||
|
|
|||||||||||||
|
|
|||||||||||||
2002/2003 - rozpoczęliśmy z nadzieją , że będziemy mieli zmodernizowany tor łyżwiarski przy ul. Strzeleckiej 24/26 - dzięki Uchwale Rady Miejskiej na koniec swojej kadencji. Jak będzie naprawdę zobaczymy na walnym Zgromadzeniu w miesiącu marcu 2003 roku . Kolejny raz walczymy o zwycięstwo w rankingu PZŁS . Zmieniły się władze w Polskim Związku Łyżwiarstwa Szybkiego i Prezesem wybrano Pana Mariana Węgrzynowskiego, a my w Zarządzie nie mamy swojego przedstawiciela , choć jesteśmy najlepszym klubem w Polsce .
Pomimo braku toru w Tomaszowie Maz. do najważniejszych zawodów szlifujemy formę na „Stegnach” w Warszawie oraz „Niebieskich Źródłach” i zbiorniku wodnym na Białej Górze .
Medale w pierwszych w tym sezonie Mistrzostwach Polski Seniorów zdobyli :
- Paweł Abratkiewicz - złoto na 500 i 1000 metrów
- Karolina Ksyt - srebro na 500 , 1000 i 1500 metrów
- Arkadiusz Skoneczny - srebro na 1500 metrów
- Monika Cłapa - srebro na 3000 metrów
- Jaromir Radke - brąz na 5000 metrów
- Anna Stawińska - brąz na 500 metrów
W Młodzieżowych Mistrzostwach Polski medale zdobyli :
- Arkadiusz Skoneczny - złoto na 1500 i 5000 metrów
- Monika Cłapa - srebro na 1500 i 3000 metrów
- Anna Stawińska - srebro na 500 i 1000 metrów
- Małgorzata Bylinka - brąz na 500 metrów
Uważamy , że w kolejnych zawodach mistrzowskich nasi zawodnicy sekcji łyżwiarstwa szybkiego znów staną na podium , dla chwały Klubu Sportowego „Pilica” i Tomaszowa Mazowieckiego . Jeszcze raz dziękujemy wszystkim zawodnikom i ich trenerom za osiągnięte wyniki sportowe . Dziękujemy Radzie Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego za przyznane dotacje na szkolenie młodzieży i modernizację toru łyżwiarskiego . Dziękujemy sponsorom sekcji i indywidualnym - zawodników , rodzicom i nauczycielom za wyrozumiałość i wsparcie w ciężkich chwilach po treningach i zawodach mistrzowskich . Dziękujemy kibicom i sympatykom naszej sekcji oraz dziennikarzom za popularyzację tej pięknej zimowej dyscypliny sportowej .