SZERMIERKA (1932 -1975)
1932 Tadeusz Onderko założył żeńską drużynę szermierczą. Trenowały: Bolesława Adamska , Maria Barańska, Janina Jakubowska, Maria Kubiakówna, Janina Lisowska, Alfreda Maldnerówna, Stefania Pietrasikówna, Zofia Sołtysiakówna, Apolonia Węglarska, Kazimiera Wochna, Władysława Wojewodówna.
Treningi w okresie dwuletnim nie wyłoniły żadnej zawodniczki do walki w imprezach szermierczych i po odejściu T. Onderki sekcja rozpadła się.
1954 W październiku 1954 roku ponownie zawiązano sekcję szermierczą mężczyzn i kobiet, której kierownikiem został Witold Kaczmarkowski. Treningi prowadził dwa razy w tygodniu po 2,5 godz. Eugeniusz Kaźmierczak. Trenowało dwunastu zawodników, a do turnieju „Pierwszy krok szerinierczy" stanęło 10 szermierzy, którzv zajęli następujące miejsca: l. Romuald Lachowicz, 2. Jan Rybicki, 3. Józef Rel, 4. Mirosław Chrabski, 5. Tadeusz Dziubiński, 6. Adam Błaszczyk, 7. Bogusław Wojewódzki.
1955 W Mistrzostwach Województwa w Zgierzu trzech zawodników LJNII doszło do półfinału, a w finale Mirosław Chrabski był siódmy.
W meczach floretowych UNIA Tomaszów zwyciężyła Piotrków 12:4 i 10:6. Czołowymi florecistami byli R. Lachowicz i J. Rel.
Halina Próchniakówna w mistrzostwach Łodzi we florecie zdobyła II klasę sportową.
1956 Drużyna LTNII walczyła o wejście do Ligi Szermierczej Województwa, ale zajęła czwarte miejsce i miała walczyć w Klasie A. Jednak rozgrywki nie doszły do skutku. W mistrzostwach województwa łódzkiego we florecie młody florecista LTNII
Józef Rel zajął szóste miejsce, co było sukcesem młodej drużyny ITNII.
Jesienią odszedł trener E. Kaźmierczak, a treningi poprowadził inż. Henryk Dolecki.
1957 Z chwilą odrodzenia PILICY nowy klub wstrzymał finansowanie szermierki, która przeżyła dzięki inicjatywie: Józefa Rela, Mirosława Chrabskiego, inż. Henryka Doleckiego i Romualda Lachowicza. Starali się oni o finanse we wszelki możliwy sposób i dzięki temu przetrzymali najtrudniejsze chwile, a prezes Henryk Kamiński przywrócił sekcji miejsce w klubie.
Trenerem został łodzianin Janusz Rybicki. Rok obfitował w liczne starty zawodników. W Turnieju Wiosennym w Piotrkowie we florecie J. Rybicki był czwarty, a R. Lachowicz szósty.
Szermierze w meczu z pabianickim ZRYWEM wygrali floret, a przegrali szablę. Dobrą formę prezentował inż. Henryk Dolecki.
30 czerwca w meczu z piotrkowską POLONIĄ we florecie PILICA wygrała 8:1 i w szabli 7:2. W drużynie walczyli: H. Dolecki, M. Chrabski, R. Lachowicz i J. Rybicki.
W listopadzie tomaszowianie zdobyli wicemistrzostwo okręgu łódzkiego przegrywając w finale z KOLEJAREZEM Łódź 7:9.
W indywidualnych mistrzostwach okręgu w dniu 27 listopada Józef Rel zdobył we florecie 7 miejsce.
1958 Aktywna była grupa juniorów PILICY, z których najlepsi zajęli w mistrzostwach okręgu juniorów florecistów: Janusz Bartkowiak 4 m., Stefan Dymarek 7 m. a J. Kochański 8 m. Mecze PILICY z silnym MKS Pabianice dwa razy kończyły się remisem.
1959 W styczniowym turnieju wojewódzkim we florecie J. Rybicki był czwarty. W turnieju młodzików w Katowicach PILICA przegrała z KKS Kraków 7: 9 i z MKS Katowice w takim samym stosunku. Zauważono młodych 14-letnich tomaszowian w prasie i katowickiej telewizji.
Tradycyjnie walczono we florecie z MKS Pabianice i dwukrotnie PILICA przegrała.
Szermierka seniorów to: Puchar PILICY, w którym J. Rybicki był czwarty, a w mistrzostwach okręgu Józef Rel został wicemistrzem. PILICA była organizatorem turnieju szpadowego o puchar „Błękitnych Źródeł" bez udziału swoich zawodników.
1960 Startują młodzicy i seniorzy, kierownikiem sekcji zostaje Józef Rel. Ciekawsze wyniki tego sezonu to drugie miejsce S. Dymarka w mistrzostwach CRZZ we florecie. Drugi turniej o puchar PILICY wygrał J. Barburski z Łodzi. Ogólnopolski turniej o Puchar „Błękitnych Źródeł" zdobył M. Głowacki z KOLEJARZA Wrocław, a zawodnicy miejscowi nie startowali.
Drużyna młodzików w składzie: S. Dymarek, T. Korbacz i J. Jankowski zajęła trzecie miejsce w turnieju o Puchar Przewodniczącego WKKFiT w Sierniewicach.
1961 Sukcesami szermierzy było czwarte miejsce Bartkowiaka w mistrzostwach okręgu w Pabianicach i czwarte miejsce J. Rela w III klasie szermierczej.
1963 Stefan Dymarek został zaliczony do kadry województwa i brał udział w meczu Łódź Opole wygrywając wszystkie walki. Chmal w turnieju w Pabianicach zajmuje drugie miejsce.
1964 Józef Rel zajmuje drugie miejsce w szpadzie w III Spartakiadzie województwa łódzkiego.
W ostatniej fazie na czele sekcji widać Józefa Rela, który był kierownikiem, instruktorem i zawodnikiem przez wiele lat. Dzięki jego zaangażowaniu ta sekcja istniała mimo kryzysów do 1975 roku.
Początkowo w klubie ćwiczyło wielu chłopców marząc o sławie W. Zabłockiego czy też S. Pawłowskiego. Zdarzali się utalentowani juniorzy, ale warunki uprawiania tego sportu nie gwarantowały poziomu krajowego tej dyscypliny sportu.
Organizowano imprezy pokazowe o zasięgu ogólnopolskim, z udziałem czołowych zawodników kraju, szukano chętnych i utalentowanych, jednak frekwencja malała a likwidacja sali przy zakładzie doprowadziła do przerwania treningów.
1975 W ostatnich latach było zarejestrowanych 17 zawodników i 5 zawodniczek. Decyzją Zarządu sekcję szermierczą rozwiązano.